Otomobil ve Motosiklet Dünyasının yakından tanıdığı Cadde Motor Subaru’nun sahibi ve Goldwing Türkiye Derneği Başkanı SN. Faiz Köprülü ile Goldwing Türkiye Derneği’ni ve yaptıkları ilk Uluslararası Organizasyonu konuştuk.

Öncelikle sizi biraz tanıyabilirmiyiz; Faiz Köprülü kimdir, motosikletle ne zaman tanıştınız?

 

1959 yılı İstanbul doğumluyum;

Liseyi burada bitirdikten sonra 1977 yılında üniversite eğitimim için yurtdışına gittim ve motosiklet ile tanışmam da orada oldu. 1978 senesinde İngiltere’ de ilk motorumu aldım. Orada sistem bizimki gibi direk istediğiniz ‘’cc’’ ile başlamaya müsaade etmiyor. Önce L plakalı learning ile küçük ‘’cc’’ bir motorla trafiğe çıkıyorsunuz. Başlangıç seviyesini bitirdikten sonra sırasıyla 500 cc ve 1000 cc ye geçtim.

Motorsporlarına çok meraklı olduğum için yurtdışında gitmediğim pist kalmadı. Önce yürüdük sonra kullandık! Biraz motosiklet biraz ralli derken zaman içinde motosiklet ağır bastı.

Bugüne kadar ne tür motorlar kullandınız ve neler yaptınız?

Önce yarış motorları ile başladım sonra Avrupada çok moda olan naked kullanmaya başaldım. Uzun yıllar Kawasaki ve Yamaha’nın naked modellerini kullandım. Gs tipini sevememe rağmen ilk GS tecrübem 100 GS pd oldu. Sonrasında kırmızı 1100 GS aldım. Muhteşem bir makinaydı!!

Hakkı Tolunay ve rahmetli Berk Ertükel ile birlikte BMW MOTORRAD ve Castrol sponsorluğunda 1980 km/36 saat ‘’long distance rider’’ yaptık. (İstanbul-Oylat-Afyon-İzmir yaptık ve İzmir’de gece 4 saat konaklayıp ertesi gün sahilden Çanakkale –Çan, oradan da Yalova –Eskihisar feribotuyla İstanbul yaparak sürüşü tamamladık)

Tabi sonra uzun yıllar GS ‘e bindim ve de çevremde en az 100 kişiye GS aldırtmışımdır.

Hiç kaza yaptınız mı ?

1977 yılından beri aralıksız olarak motosiklet kullanıyorum. Bu süre zarfında İngiltere’ de 1 Türkiye’ de 3 olmak üzere toplam 4 kazam oldu.

BMW 1100 GS ile Bafa gölünde ciddi bir kaza yaptım. 120 km hız ile giderklen düz yolda motor altımdan çıktı ve gidip karşıdan gelen kamyonun altına girdi. Paramparça oldu ve ben hala neden olduğunu bilmiyorum!! Ancak şöyle bir gerçek var; sabah kahvaltısı etmiştim ve öğlen yemek yememiştim! Akşam yemeği için annemi ziyaret etmeye karar vermiştim ve bu yüzden bir öğünü atladım . Belki de bu sebeple  tansiyonum düşmüş olabilir. Uzun yıllar tek silindirli  KLR ve KLE’ lerle haftasonu için Bodrum-İstanbul gidip geldim, üstelik o günkü yol şartlarına rağmen 6-7 saat gibi iyi sürelerle. Çok daha zorlu şartlarda, uzun saatler aralıksız sürüş deneyimim oldu, ilk defa böyle bir olay yaşadım maalesef.

Neden uzun yıllar GS kullandınız, nihayetinde diğer markalarında Enduroları vardı ?

GS çok sağlam bir motor tasarımı o kadar iyi ki düştüğünüzde koruma demirlerinin üzerine düşüyor. Boxer motorda silindir kafaları dışarıda olduğu için sanki yançantalı motosikletmiş gibi silindir kafaları sizi arabaların sıkıştırmasından koruyor.

Peki ya Goldwing?

Goldwing aracın içinde oturuyormuşsunuz hissiyatı veriyor. Kaporta varmış gibi, hem çantalar hem de ön grenaj kendinizi trafikte güvende hissetmenizi sağlıyor. RT, LT  gibi touring makinalar diğer makinalara göre daha emniyetli çünkü çantalar ve kafa grenajı sizi koruyor. Birde yaş ilerledikçe camsız ve rüzgar alan bir motosiklete binmek pek keyifli değil! Eskiden olduğu gibi camsız rüzgar alan bir motor hiç cazip gelmiyor. Bir de eşim 3 yıl önce yeniden motora binmeye karar verdi. Artçı için en rahat motosiklet Goldwing açıkçası.

Geçen sene Avrupa seyahatinde K 1600 GTL kiraladık. K1600 GTL sportif kullanımda güçlü ve keyifli bir makina ve evet viraj kabiliyetinde Goldwingten daha iyi! Fakat artçı konforunda ve sakin kullanımda Goldwing çok daha keyifli …

 

Goldwing ile nezaman tanıştınız?

Neredeyse 10 sene olacak, Honda bayiliği sürecinde sattığımız için tanışıklığımız vardı. Fakat ben o yıllarda 600 RR ile pistte yarıştığım için bana hantal geliyordu. O süreçte eşim de motora pek binmiyordu. O zaman da GS işimizi görüyordu. Ben de tek sürüşlerde GS ile geziyordum, halen tek gezilerde GS, şehiriçinde ise kullandığım favori motorum Honda İntegra.

Neden İntegra? Çünkü otomatik vites oluşu, viraj ve yolu tutması iyi, şehiriçi için gücü de oldukça yeterli. Goldwing uzun seyahatlerde vazgeçilmezim. Mesela Bulgar Treffeni için Bulgaristan’a oradan Yunanistan’a oradan da Türkiye Treffeni için İzmir’e ve sonrasında  tatil için Bodrum’a geçtik ve tabii ki  dönüş İstanbul!! Yani İstanbul’ dan çıkıp 28 gün motor seyahatini tamamlayarak tekrar İstanbul’ a döndük. Öyle olunca da uzun seyahatlerde kıyafet vs. taşıması için kompakt olarak en rahat motor Goldwing. Bugün bütün Enduro motorlarında da 3 çanta var fakat 3 çantalı olarak hiçbiri Goldwing kadar stabil ve güvenli değil. Üstelik Goldwing 3 çanta takılı olan Enduro motorlardan çok daha dar!!

GWCTR kuruluş süreci nasıl oldu?

Biz zaten dernek kurulmadan önce de uzun yıllar Goldwing Treffenlerine katılıyorduk. Hatta ben GS ile gidiyordum.

Sonrasında Özcan Şimşek, Tanju Ateşli ve İlhan Parasayan ve birkaç arkadaş bir araya gelip dernek olmak için çalışmalara başladık.

  1. Yılını kutlayan GWEF (Goldwing European Federation) ’e şu an aday üyeyiz. Burada üye olmak için federasyon veya klüpleşerek resmileşmeniz gerekiyor. 2 sene sonunda müracaat ediliyor ve 1 sene süren kabul sürecine giriliyor. Kabul sürecinde 2 yıl geçici üyelik var. Bu sürede GWEF’in verdiği görevleri yerine getirirseniz (Treffen yapmak, ağırlamak, aidatları ödemek gibi…). International Representative‘ in de her treffene katılması lazım! Şu anda klübün başkanı da International Representative’ i de benim. GWEF’in içinde bir klüp varsa ikinci bir klüp oluşturulamıyor. Türkiye’ den GWCTR şuan kayıtlı tek resmi klüp. Diğer il ve bölgelerde klüpler kurulabilir fakat bunlar GWCTR’e bağlı olmak zorunda. Bu klüplerin tamamı GWEF’ te sadece GWCTR olarak tek klüp olarak Kabul edilir.

 

Goldwing Türkiye olarak en uzun hangi treffene katıldınız?

Belçika, hatta İrlanda Treffenine katılan arkadaşlarımız bile var.

Goldwing Türkiye olarak bu yıl 16-20 Eylül arasında siz de ilk uluslararası Treffeninizi yaptınız, biraz da bundan bahseder misiniz?

Her sene her ülke treffen denilen bir etkinlik yapıyor. Bundan 10 sene önce 17 ülke katılırken bu rakam 27 ülkeye ulaşmış durumda. Her ülke bu treffen için 1 haftasonu istiyor. Sezonda 27 haftasonu olmadığı için ileriki yıllarda belkide 2 yılda bir üye ülkeye treffen yapmak için sıra gelebilecek. Veya da haftaiçi günlere de treffen konularak yapılacak. Bulgaristan bu sene Pazartesi-  Perşembe günleri arası yaparken Yunanistan da Çarşamba günü Treffeni başlattı mesela. Biz de Bulgar Treffeninin son gününe katılıp ertesi gün Yunan treffenine geçtik.Her ülkenin treffenine icabet etmek lazım ki onlarda iadeyi ziyaret yapsın J

Her üyenin bir üyelik kartı var, katıldığı her treffen için o karta kaşe vuruluyor. Treffenlere giriş ücreti artçı kullanıcı farketmez 50 Euro. Bu toplanan paralar o ülkenin treffenindeki masraflara harcanıyor ( hediye tshirtler, gelen sanatçıların masrafı vs…).

Bu seneki treffenimizin yeri İzmir Gümüldür Denzi Atı Oteldi. 160 dönüm arazi içinde, gelen misafirlerin çoğu kamping yaptı. Otelin de odaları tamamen doluydu hatta çevre otellerde de konaklayanlar oldu. Türkiye Goldwing’ ten 92 motor katılımı oldu. Bu da yaklaşık 200 kişi eder. 137  motor da onlara eşlik eden karavanlarla yurtdışından geldi. Toplamda da 500 kişi civarı olduk. Bu yıl sayının az olmasının  sebebi hem Yunanistan’ daki kriz, hem de en yakın Yunan Treffenine km olarak mesafenin gidiş geliş 1700 km civarı olmasıydı.

Treffen resmi tarih olarak 16-20 Eylül’ dü fakat biz ev sahibi klüp olarak 13 Eylül’den itibaren oradaydık.

Bir dahaki sene Yunan Treffenini Alexandrapoli’ de yapacaklar. Bulgaristan Treffeni de bize yakın olacağından biz de Önümüzdeki yıl Çanakkale’ de yapmaya karar verdik. O zamanda her iki treffene de yakın olacağımızdan gelen misafir sayısının daha fazla olmasını bekliyoruz.

Gelecek sene de İstanbul’ da yapacağız etkinliği. Büyük ihtimal Çorlu tarafında olur. Çünkü İpsala’ya ne kadar yakın olursa gelen misafirlerimiz de okadar çok olur. Bütün treffenlerde kamp alanı olmak zorunda çünkü 50 Euro’nun içinde kamping ücretsiz. Bütün treffenlere katılan üyeler 22 treffene katılıyor.50 Eurodan 3 gece olsa 3500 Euro sırf otel masrafı tutttuğu düşünüldüğünde katılımcıları rahatlatacak çözümleri de düşünüyoruz.

Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0Pin on Pinterest0Email this to someone