Nedir Bu Demirkıç Sürüşü ?

IRONBUTT, başka bir değişle Demir Kıç Sürüşü , bir performans sürüşü değil , dayanıklılık sürüşüdür. Amaç yüksek süratlerle gitmek yerine planlı ve ortalama bir süratte gidip rotayı tamamlamaktır.24 saatte 1600 Km, 24 saatte 2000 Km, 36 saatte 2500 Km diye başlayıp 11 günde 11000 mil’ e kadar çıkan çeşitli sertifikasyonları vardır.

Motora bindiğim ilk günden beri  uzun yol sürüş , yol keşif yazılarını imrenerek okurdum . Sonra bu okuduklarımdan birinde hiçbir yat molası vermeden 1600 km yol yapan bir motorcunun yazdığı yazı bende IRONBUTT merakını uyandırdı. Bu merakla beraber  bu sürüşle ilgili daha fazla makaleler okuyarak bu sürüş  nasıl yapılmalı , risk nasıl minimum’a indirilmeli gibi aklımda beliren soruların  cevaplarını aramaya başladım…

Ben bu sürüşle ilgili makaleler okurken sadece Facebook’tan arkadaşım olan sivilde hiç görüşmediğim Yol Kaptanı Lakaplı Alp Akgün IRONBUTT ‘a kayıt olacaklarını Sosyal Medyadan duyurmuştu  bile  Kaptan’a bu sürüşü yapmak istediğimi ama tek başıma yapmanın riskli olduğunu dolayısı ile tedirginliğimi belirttim ve  yüz yüze konuşmak için Harley Davidson Bağdat Caddesi Mağazası’ nda buluştuk. Onların grup olarak yapacağı bu sürüşte artık ben de vardım…Bu süreçten sonra OMM Riders’tan aldığımız (nasıl register olmalıyız, rota çıkarımı, sürüşün riskleri neler ) eğitim ile birlikte süreç başlamış oldu. Rotalar onaylandı, motorlar ve ehliyetler register edildi ve tarih tam  6 Temmuz Cumartesi 2013 saat 00:00 ‘ da start almak için onayı aldık.

 

Sürüşü yapmadan bir hafta önce motorun bakımlarını yaptırdım ve  Cuma günü erken kalkmanın olumsuz etkileyeceğini düşündüğüm için şirketten  izin aldım.

Cuma akşamı saat 18:00 gibi Flame Burger & Steak House’ta yola çıkmadan önce dostlarımızın da bizi uğurlamak için hazır bulunduğu  keyifli  ve heyecanlı bir etkinlikle  saat 00:00 ‘da Fenerbahçe OPET Benzinliğinden saati ve km’yi kayıt ederek sürüşe START verdik.

 

Köprü Tem Bağlantı noktasından Gebze sapağına kadar inanılmaz bir trafik vardı. Başlangıç fazlasıyla yavaştı Gebze sapağından sonra yol sakinleşti saat 02:22’ de Düzce benzinlik bizi bekliyordu. Hava inceden soğumaya başladı benim üzerimde yazlık mont olunca ister istemez üşümeye başladım. Düzce’den sonra Bolu (Gerede) ‘ ye kadar yol komple sisli ve soğuktu . Saat 05:50’ de Ankara ‘daydık. Ankara girişinin yol yapımı sebebiyle olması üzerine  Gölbaşı üzerinden Kırşehir’e doğru yolumuza devam ettik . 08:15 ‘ te Kırşehir’de benzin ve kahvaltı molası verdikten sonra 8:40 gibi Kayseri’ye doğru yola koyulduk. Güneş doğana kadar havanın soğuk olmasına karşı güneş doğduktan sonra hava ve ortam tam sürmek içindi ; ne çok sıcak ne de soğuk…Saat 10:40 ‘ ta 5. mola yerimiz olan Kayseri’ye varmıştık ve ardından  12:46 Konya Ereğli ; km saati 1000’i gösteriyordu , artık yavaş yavaş yorgunluk hissi başgöstermeye başlamıştı…

Saat 17:30 ,  Afyon Karahisar ’ a vardık. Afyon Karahisar’da  km saati 1384 ‘ü gösteriyordu. Afyon’dan 17.50 ‘ de çıktık Eskişehir üzerinden Bursa’ya doğru devam ettik. Eskişehir sapağından sonra hem yorgunluk  artmış hem de o güzelim hava kendini sağnak yağmura bırakmıştı .Saat 21:00 gibi Bursa Osmangazi’de son benzin molamızı verdik, hava artık kararmaya başlamış , 70 km gibi kısa ama uzun  bir yolumuz kalmıştı, bitirdik dedim kendi kendime… Saat 21:57 ‘de Yalova Merkez’deki BP istasyonunda 1729 km ile sürüşü tamamlayıp fotoğrafları çektik ve son benzin fişini de cebimize koyduğumuzda artık gerçekten bu sürüşü bitirmiştik.

Karnımız aç , vücutlar yorgun…  Nasılsa artık sürüşü bitirmiştik , bizde önce en  yakın lokantaya girip yemek yedik .  Kendimizi biraz şarj ettikten sonra  Topçular Feribot İskelesi’ne yanaşıp evlerimizin yolunu tuttuk . Bence yolun en zor kısmı da bu yol , yani sürüşü bitirdikten sonraki o Eskihisar – Ataşehir  yoluydu

Bu sürüşü benimle birlikte yapan başta Murat Altıntaş ; Hakan Aksu ve Alp Akgün başta olmak üzere,desteklerinden dolayı Anatolian Tigers MC ‘ye; OMM Riders Derneği’ne ,Dernek Başkanı Oktay Ciğer ve Genel Sekreter Aylin Öztürk’e,o gün bizi uğurlamaya gelen tüm dostlarıma teşekkür ederim.

IRONBUTT ‘a nasıl register olunur.

Öncelikle yapacağınız rotayı IRONBUTT resmi sitesi ile veya IRONBUTT Türkiye Temsilcisi OMM

Riders ile paylaşıp onay almanız gerekmektedir. Onay ile birlikte IRONBUTT yetkilileri bu yapacağınız

rota üzerinde durmanız gereken zorunlu noktaları size rota ile birlikte gönderiyor.

Tarih , Motosiklet ,Ehliyetiniz ve Rotanız onaylandıktan sonra sürüşe başlayacağınız gün 2 şahit ile ilk

çıkış benzincisinden aldığınız fişin saati ve motorun km’sini başlangıç  , bitişte de son benzincideki

km’niz ve benzin fişinin saati bitiş zamanınızı belirliyor. İlk benzinciden aldığınız fiş ve km onayıyla

birlikte yolda IRONBUTT’ın durmanız zorunlu gösterdiği noktalarda benzin fişi ile birlikte km sayacının fotoğraflarını , mümkün olduğunca çektiğiniz yol fotoğrafları (benzinlik , şehir tabelaları vs…) sürüş

bittikten sonra OMM Riders ’ a veya IRON BUTT resmi sitesine göndererek onaylatabilirsiniz. Onay

mailinden sonra size sertifika, patch, pin ve IBA SHOP’ tan alışveriş yapabilmeniz için şifreniz kargo ile

gönderiliyor.

Tavsiyeleri:

Kulak Tıkacı

Rotanın Trafikten mümkün olduğunca uzak seçilmesi

Kaskın Vizörü için temizleme spreyi

Bilindik bir güzergahta rotanın yapılması

Motor sürüşten önce bakıma girmeli

Sezon olarak mümkün olduğunca gün ışığının en uzun olduğu günler seçilmeli

Hava şartları sürüşe uygun olmalı

Yazlık montla sürüşü yapıyorsanız mutlaka gece sürüşü için yanınızda içlik ve kalın birşeyler bulundurun

Bu sürüşü yapmadan önce 1000 km bir rota yaparak bir ön hazırlık yapılmalı.

Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0Pin on Pinterest0Email this to someone