Cumhuriyet Rallisi ödülleri 15 Ekim’de sahiplerini buldu!

Klasik Otomobil Kulübü tarafından 22 senedir kesintisiz olarak düzenlenmekte olan Cumhuriyet Rallisi, bu yıl 14-15 Ekim tarihlerinde İstanbul-Eskişehir arasında gerçekleştirildi.

 

Birbirinden güzel ve değerli 35 klasik otomobilin yer aldığı rallinin ödül töreni 15 Ekim Cuma akşamı yapıldı ve kupalar sahiplerini buldu.

 

Klasik Otomobil Kulübü tarafından 22 senedir kesintisiz olarak düzenlenmekte olan Cumhuriyet Rallisi, bu yıl 14-15 Ekim tarihlerinde İstanbul-Eskişehir arasında gerçekleştirildi.

14 Nisan Cuma günü İstanbul’dan Sapanca’ya otoyollar klasiklerin geçidine tanık oldu. 15 Ekim Cumartesi günü ise Eskişehir’in caddelerinde klasikler geçidi yaşandı.

Uluslararası klasmanda yer alan ve Dünya Klasik Araçlar Federasyonu (FIVA) B Grubu Etklinlik kategorisinde düzenlenen olan Cumhuriyet Rallisi 2016’nın ilk gününde,  ekipler Sapanca’dan 13:00’de start alacak ve Eskişehir’e doğru yola çıktılar.

Rallinin ikinci günü rota Eskişehir Turunç Otel önünden başladı. Ekipler bu kez Eskişehir içinde ve kuzeyinde etapları tamamladıktan sonra, Eskişehir KentPark’ta  finish çizgisine ulaştılar.

Klasik otomobil tutkunları görkemli geçişi Eskişehir içinde ve KentPark’ta izlediler

Otomotiv sektörünün önde gelen isimleri, klasik otomobil sahipleri, koleksiyoncuları, müze sahipleri, sanatçılar ve iş adamlarının da aralarında bulunduğu Klasik Otomobil Kulübü üyelerinin yine kendi araçları ile katıldığı Cumhuriyet Rallisi 2016’da otomobil tutkunları birbirinden değerli otomobilleri yakından görme fırsatını buldular. Bu nostalji havasını yaşamak isteyen tüm klasik otomobil meraklıları, 15 Ekim tarihinde saat 15:00’den itibaren Eskişehir KentPark’a doğru görkemli geçişi izlemeye geldiler.

Rallinin ödül töreni aynı akşam 20:00’den itibaren Eskişehir Turunç Otel’de tüm yarışmacılar ve Eskişehir’in önde gelenlerinin katılımı ile gerçekleştirildi.

Kupalar 15 Ekim gecesi sahiplerini buldu!

Yılın son ve en anlamlı klasik rallisi olan Cumhuriyet Rallisi’nin ödül töreninde iki farklı kategori ve 4 farklı yaş grubunda yarışan klasiklerin sahipleri kupalarını aldılar. Yarışmanın genel klasmanında 10 kapı numaralı 1964 model Mercedes-Benz ile yarışan Elif-Murat Şakar ekibi birinci olurken, 2 kapı numaralı 1980 BMW 316 ile yarışan Zeki Baştürk-Batuhan Bozyak ekibi ikinci oldu. Üçüncülüğü ise 3 kapı nımaralı 1973 model BMW2002 ile yarışan Serkan Sorguç-Aylin Gökşin Sorguç ekibi aldılar.

Yol ölçerlerin kullanılmadığı zorlu handikap kategorisinde ise 4 kapı numaralı 1980 Mercdes Benz 280SLC ile yarışan Kıvanç Dündar-Suat Ekmekçioğlu ekibi birinciliği alırken, 9 kapı numaralı 1973 model Mercedes-Benz 350SL ile yarışan Naime Tercan-Bülent İşseven ekibi ikinci, 13 kapı numarası ile yarışan 1952 model Citroen B11 ekibi Osman Güdü-Bahadır Gümüş üçüncü oldular.

Birbirinden farklı otomobiller birbirinden farklı hikayeler

Cumhuriyet Rallisi 2016, 1940-1960 yılları arasında üretilen Buick, Oldsmobile, Pontiac, Plymouth, Chevrolet, Citroen markalı araçlar, 1965 – 1975 yılları arasında üretilen ve “muscle car” olarak tanımlanan Ford Mustang, Thunderbird, Mercury Cougar, Chevrolet Corvette, Camaro, Impala, Dodge Charger, Challanger ve 1960–1975 yıllarına ait Mercedes-Benz, Porsche, Alfa Romeo, Cadillac, Rolls Royce ve Volkswagen Carmann Ghia gibi klasikleşmiş otomobiller de katıldı. Birbirinden farklı hikayeleri olan birer sanat eseri görünümündeki bu otomobiller 14-15 Ekim tarihlerinde nostaljik görüntüleriyle Eskişehir yollarını görkemli bir şölen alanı haline getirerek keyifli anların yaşanmasına neden oldular.

Klasik Otomobil Kulübü’nün sosyal medyadaki takipçi sayısı 11bini aştı.

400’den fazla 30 yaş ve üzeri klasik otomobil sahibi üyesi bulunan Klasik Otomobil Kulübü’ne üye olmak için sadece klasik otomobillere tutkuyla bağlı olmak yeterli.

Klasik Otomobil Kulübü, artık caddelerde pek rastlanamayan klasikleşmiş araçlara ilgi duyan, bunları korumak, tekrar çalışır hale getirebilmek için uğraş gösteren ve bu doğrultuda fikir alışverişinde bulunmak isteyenleri bir araya getirmeyi amaçlıyor.

Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0Pin on Pinterest0Email this to someone